Açık Alan Fitness ve Spor Aletleri

Açık Alan Fitness ve Spor Aletleri

Artık spor yapmamak için bahane bulamayacaksınız. Günümüzde kullandığımız saatlerin, cep telefonlarımızın dahi adımlarımızı sayarak, 3bin adıma ulaşın, günde 5 bin adım atarsanız iyi olur gibi uyarılarla bizleri ikaz ederek spora veya daha fazla harekete teşvik ettiklerini biliyoruz.

Son yıllarda gelişen teknoloji ile hayatımıza giren hareketsizlik maalesef sağlığımızı olumsuz yönde etkilemekte, bundan dolayıdır ki bu teknolojileri üreten firmalar da daha fazla hareket etmemiz noktasında bizleri uyarmayı sanırım bir borç bilmekteler.

Günümüzde, bir çok işi bilgisayar üzerinden halletmek bizlere inanılmaz bir hız kazandırdı. Artık fatura yatırmak için banka veya ilgili kuruma gitmiyor, herhangi bir ödeme yapmak veya almak için bankalara yürümek veya gişe önünde beklemek zorunda kalmıyoruz.

Çok hızlı ve güzel bir zaman tasarrufu. Fakat eskiden bu işleri yapmak için bir miktar da olsa hareket edip kalori sarf etmek zorunda kalırdık. Yani bir nevi zorunlu spor yapmış olurduk. Şimdilerde neredeyse bilgisayarın başından hiç kalkmıyoruz. Faturalar otomatik talimatlarla ödeniyor, havale EFT vs artık saniyeler içinde cep telefonları ile yapılmakta. Bir süre sonra hayatımızdan fiziksel para kavramı da çıkacak sanırım.

Para sadece hesaplardaki rakamlardan ibaret. Hatta artık para kullanmayı yasaklayan ülkeler var. Ödemeler sadece kredi kartları ile yapılabilecek. Bir süre sonra kredi kartları da hayatımızdan çıkacak ve bütün alışverişler, ödemeler cebimizdeki dijital aletlerle, ciplerle yapılacak. Zaten çok yaygın olmasa da bu teknoloji günümüzde temassız ödeme ile kullanılmakta. Kartsız işlem, temassız ödeme vs. belki bir süre sonra parayı ancak müzelerde eski medeniyetlerin kullandığı aletler vitrininde görebileceğiz. Söz açık alan fitness aletlerinden buralara kadar nasıl geldi bilmiyorum, fakat tekrar fitness aletlerine nasıl bağlayacağımı biliyorum sanırım.

Hız ve Hareketsizlik

Bu hız, bu rahatlık, bu konfor bizi daha mutlu veya daha sağlıklı yapıyor mu? sanırım bunu tartışmak gerek. Hayatımızdan çıkmak durumunda kalan bu zorunlu hareketleri, tabir yerinde olacaksa bu zorunlu sporu maalesef kendimize yapay aktiviteler üreterek tamamlaya çalışıyoruz. Peki bu kötü bir şey mi? Elbette hayır. Saatlerce bilgisayar başında oturarak veya benzeri işler yaparak yaşamak zorunda olan insanlar, masa başında kaybettikleri, kas ve performans kaybını bir şekilde kazanmak zorundalar. Kendilerine bir program çizip, günlük ya da haftalık aktivitelerle hareket ve spor açıklarını kapatmak zorundalar.

Açık alan spor ve fitness aletleri burada devreye giriyor. En azından hafta sonları birkaç saat egzersiz, hafta içi kaybettiğiniz kas ve kardiyovasküler kaybı yerine koymanıza yardımcı olacaktır. Eğer mümkünse bunu har gün birkaç dakika (20-30) yaparak çok daha zinde bir vücuda sahip olabilirsiniz. Parklarda kullanılan spor aletleri genellikle kas ve eklemleri çalıştırmaya yönelik aletler olduğu için profesyonel bir destek veya tavsiye almadan kullanılabilir. Bu aletler rehabilitasyon merkezlerindeki veya profesyonel spor salonlarındakine benzer, kardiyo veya kas güçlendirmeye yönelik üretilmiş aletler değildir.

Sadece hareketsiz kalmış kas ve eklemlerinizi çalıştırmanıza yardımcı olacak aletlerdir. Yine de bu aletleri kullananlar aşırıya kaçmamalı, sağlık sorunu olanlar bir uzmandan görüş almalıdırlar.

Açık Alan Spor Aletleri Çeşitleri

Açık alan fitness aletleri de kişilere göre özel olarak üretilmektedir. Yetişkinler için olan fitness aletleri, çocuklar için özel olarak üretilmiş fitness aletleri, engelliler için fitness aletleri olmak üzere birkaç kategoride üretilmektedir. Kullanıcılar spor aletlerinin üzerindeki kullanma talimatını okumalı ve kendine uygun olanı kullanmalıdır.

Bel esnetme aleti, kol ve omuz çalıştırma aleti, kol ve bacak güçlendirme aleti, iç ve dış bacak güçlendirme aleti ve diğerleri, masa başında oturarak kireçlendirdiğimiz, bütün eklemlerimizi çalıştırmaya yönelik bir spor aleti mutlaka vardır.

Ve bu aktivite ve spor çalışmaları için spor salonlarına giderek üye olmak ve para harcamak zorunda değilsiniz. Belediyelerimiz bu spor aletlerini ulaşabileceğimiz her yere kurmakta, özel konutlar artık bu bilince ulaşmış ve hemen hemen her konutun bahçesinde bu fitness aletlerine ulaşabiliyoruz.

Etiketler: Açık Alan Spor Aletleri
Mayıs 26, 2024
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR